Działanie i zastosowanie folii adhezyjnej
Tak naprawdę folia adhezyjna jest produktem, który pomimo tego, że już od jakiegoś czasu jest dostępny na rynku- jeszcze nie jest zbyt mocno spopularyzowany. Poprzez produkcję takiej folii można tworzyć inteligentne przeszklenia, które zmieniają poziom krycia szklanej tafli z całkiem przezroczystego przy włączonej folii do koloru mlecznego przy wyłączonym dopływie prądu. Tymczasem obok folii adhezyjnej dostępna jest też jej alternatywna forma, taka jak folia nieadhezyjna, którą stosuje się w specyficznych warunkach. Co warto wiedzieć o tych produktach, co je różni i która wersja sprawdzi się lepiej w naszym przypadku tak, aby odpowiadała na wszystkie nasze oczekiwania? Warto dokładnie poznać zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie.
Właściwości folii adhezyjnej
Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest to folia samoprzylepna, w przypadku której nie ma konieczności stosowania kleju po to, aby ją zaaplikować na wybraną powierzchnię. Aby taką folię zainstalować w wybranym miejscu, wystarczy odpowiednio przyłożyć ją do konkretnej powierzchni- wykorzystywane jest tutaj zjawisko adhezji, które polega na tym, że jeden materiał będzie doskonale przywierał do drugiego w momencie, kiedy będziemy mieć do czynienia z płaską powierzchnią, gdyż cząsteczki będą się wzajemnie przyciągać. Najczęściej folię adhezyjną stosuje się do umieszczania na szybach i przeszkleniach już istniejących, które chce się wyposażyć w dodatkową funkcję. Można je stosować jako inteligentne folie, ale też można nimi ozdabiać witryny, ma też swoje zastosowanie w budownictwie prywatnym i biurowym. Ogromną zaletą tego rodzaju folii jest to, że nie jest ona instalowana na kleju, dlatego możliwy jest jej szybki montaż oraz równie szybki demontaż.
A jakie właściwości ma folia nieadhezyjna?
Folia nieadhezyjna jest bardzo często wykorzystywana do produkcji szkła elektrycznego. Ona również nie posiada warstwy klejącej, ale też nie jest wyposażona w warstwę adhezyjną, przez co jest oferowana głównie producentom szkła, którzy mogą ją umieścić na produkcie jeszcze podczas wytwarzania danego elementu- najczęściej szkła laminowanego. Nie można jej zainstalować w żaden inny sposób jak tylko poprzez dodanie jej do procesu produkcji. Warto zwrócić uwagę, że taka folia może być stosowana do każdej szklanej tafli, bez względu na jej wielkość czy grubość. Jednakże ze względu na fakt, że musi zostać nałożona bezpośrednio u producenta, elementy szklane z jej wykorzystaniem są zazwyczaj wykonywane na zamówienie.
Więcej informacji o właściwościach folii adhezyjnej i nieadhezyjnej znajdziesz na: https://sonte-poland.pl/czym-jest-sonte.html