Ile przetrwa dom szkieletowy?
Domy szkieletowe, powoli stają się coraz częściej wybieraną alternatywą dla domów murowanych. Inwestorów może przekonać nie tylko niska cena, ale i również bardzo krótki czas budowy, nie wspominając już o idealnych wręcz parametrach. Odpowiednio skonstruowane domy szkieletowe charakteryzują się przede wszystkim wysokim stopniem izolacyjności cieplnej, a także akustycznej oraz doskonałą wytrzymałością na występujące w trakcie użytkowania uszkodzenia.
Ile przetrwa dom szkieletowy? Konstrukcja szkieletowa jest naturalnie znacznie mniej trwała niż w przypadku klasycznego muru, pomimo tego takie budynki spokojnie wytrzymują ok. 50 lat, bez konieczności wykonywania generalnego remontu. Dom szkieletowy – na ile lat? Wyżej wymieniony okres jest w zupełności wystarczający w przypadku większości inwestorów. Jednak warto wspomnieć, że na długość żywotności budynku będzie miała wpływ grupa czynników, począwszy od konstrukcji, aż po codzienne użytkowanie. Więcej informacji na temat wytrzymałości domów szkieletowych znajdziesz na https://drewdom.com/dom-szkieletowy-na-ile-lat/
Usytuowanie budynku
Niezwykle ważne jest właściwe zaprojektowanie budynku, a także jego usytuowanie na działce. Położenie domu na działce jest niezwykle istotnym elementem pod względem prawnym. Jeśli jednak chodzi o względy konstrukcyjne niezwykle istotne, może okazać się odpowiednie położenie osi konstrukcyjnych w stosunku do siebie, jak i również odległość i kąty nachylenia, które między nimi występują. Jest to jeden z najbardziej kluczowych etapów budowy, szczególnie jeśli budynek, będzie montowany z gotowych prefabrykatów. Oznacza to, że w praktyce powinno się na wstępie usunąć wierzchnią warstwę gleby znajdującą się na tym terenie, na którym docelowo stanie budynek. W tak przygotowanym miejscu może zacząć swoją pracę geodeta, który używa m.in. narzędzi pomiarowych, charakteryzujących się bardzo dużą dokładnością. Do jego zadań będzie należało wyznaczenie osi budynku.
Rozprowadzenie instalacji
Następną równie istotną częścią budowy jest właściwe przygotowanie instalacji znajdującej się pod posadzką. Niezbędne w tym celu będzie szczegółowe wyznaczenie miejsc, spośród których określone elementy instalacji będą wychodziły przez podłogę. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chodzi o instalację wodno – kanalizacyjną, ponieważ po zalaniu posadzki nawet niewielkie przesunięcie otworów służących do wyjść instalacji, może okazać się finalnie bardzo trudne i pracochłonne. Z kolei montaż ścian w przypadku nieprawidłowego wykonania instalacji może być wręcz nierealny do wykonania. Warto również zwrócić uwagę na to, że w czasie budowy domów szkieletowych szczegółowe przestrzeganie założeń projektu jest fundamentem do otrzymania dobrze skonstruowanego i wybudowanego domu szkieletowego.
Montowanie prefabrykatów
Jeżeli wszystkie elementy potrzebne do budowy domu zostały wykonane z największą starannością i przede wszystkim zgodnie z założeniami projektu, to tego rodzaju etap nie powinien być przyczyną dodatkowych problemów. Dlatego warto zadbać o to, aby wszystkie te elementy były najwyższej jakości.