Uprawa storczyków – jak wybrać podłoże i oświetlenie?
Storczyk, znany także pod potoczną nazwą orchidea, to bylina należąca do rodziny storczykowatych. Storczyki to jedne z najbardziej popularnych kwiatów na świecie ze względu na walory estetyczne. Storczyki w naturalnym środowisku spotykamy głównie w lasach równikowych, ale pewne szczepy pojawiają się w ekstremalnych warunkach tajgi i tundry.
Większość szczepów pochodzi z lasów równikowych, gdzie naturalnie rosną wysoko na drzewach z dostępem do światła i dobrą cyrkulacją powietrza. Tam w swoim naturalnym środowisku przyczepiają się one do kory drzew lub powierzchni innych roślin. Ich grube, białe korzenie są specjalnie przystosowane do wchłaniania wilgoci i rozpuszczonych składników odżywczych. Swoją popularność orchidee zawdzięczają niesamowitym barwą i kształtem kwiatów. Obecnie wyróżniono ponad 30 000 gatunków i ponad 6 razy więcej szczepów.
Podłoże do storczyków
Podstawowym warunkiem dobrej uprawy jest odczyn pH podłoża, którego wartość powinna mieścić się w granicach 4,5-6. Większość storczykowatych pochodzących z lasów tropikalnych to epifity – to znaczy, że rosną w powietrzu, a nie w glebie. Ich korzenie są przystosowane do pobierania wody i substancji odżywczych bezpośrednio z kory drzew. Są pokryte warstwą komórek zwanych elementami, które działają niczym gąbka i wchłaniają wodę. Dodatkowo warstwa obumarłych komórek tworzy warstwę ochronną, dzięki czemu roślina nie traci za dużo ciepła i wilgoci. W zależności od typu rośliny dobiera się różne podłoże. Może to być torf, kora jodły, suszone korzenie paproci, granulat lawy czy mieszanki łączące wszystkie wymienione wcześniej materiały. Obecnie powszechnie wykorzystywana jest przede wszystkim kora jodły, która daje pewność, że roślina oddaje i przyjmuje wilgoć w odpowiedni sposób. Oczywiście kora jodły mieści się w zalecanej wartości odczynu pH. Najlepiej storczyka umiejscowić w stosunkowo małej doniczce. Na samym dole warto wypełnić przestrzeń piankowymi orzeszkami (tak jak w paczkach pocztowych). Korona rośliny powinna znajdować się nieco poniżej wierzchołka doniczki.
Oświetlenie do storczyków
Klimat Polski nie należy do najcieplejszych, mimo że w ostatnich latach nasz kraj jest nękany falami upałów. Trzeba pamiętać, że storczyki to rośliny kochające ekspozycję na światło. Oznacza to, że powinny otrzymywać od 12 do 14 godzin światła dziennie przez cały rok. Jako że w klimacie umiarkowanym naturalnie nie jesteśmy w stanie otrzymać tyle światła, to w okresie zimowym warto storczyki doświetlać dzięki odpowiednim lampą. Nie zawsze jest to konieczne – to zależy od gatunku. W najcieplejszych regionach Polski ze sporą ekspozycją na Słońce niekiedy wystarczy umiejscowienie roślin na parapecie okien skierowanych na południe lub wschód. Okna zachodnie mogą być zbyt ciepłe dla wrażliwych storczyków, a północne nie dostarczą odpowiedniej ilości światła. Bez dobrej lokalizacji w domu można zbudować orchidarium, gdzie przy pomocy świetlówek kompaktowych CFL (kompaktowe lampy fluorescencyjne) utrzymamy rośliny w wyśmienitej formie – niezależnie od nasłonecznienia. Tego typu lampy do storczyków sprawdzają się w uprawie większości gatunków storczykowatych. Można nabyć lampy o szerokim spektrum, dzięki czemu niezależnie od tego, czy rośłina jest w fazie wegetacji czy kwitnienia, i tak będzie rozwijać się prawidłowo. Dla profesjonalistów polecamy lampy LED, które wytwarzają mniej ciepła i są bardziej energooszczędne. Wyspecjalizowane diody LED umożliwiają dostarczenie lepszej jakości światła niebieskiego, które stymuluje wzrost korzeni i poprawia fotosyntezę.