Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa? Krótki poradnik
Wycinka drzew na własnej posesji nie zawsze jest możliwa, chyba że uzyskasz odpowiednie zezwolenie. Kiedy należy się o nie starać? I jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania, dzięki czemu będziesz mógł przeprowadzić wszelkie prace zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami!
Kiedy pozwolenie na wycinkę drzew jest niezbędne?
Zanim dowiesz się, jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa, warto sprawdzić, w jakich sytuacjach będzie ono niezbędne. O stosowne zezwolenie muszą wystąpić osoby, które planują przeprowadzić wycinkę na potrzeby działalności gospodarczej, a także te, których drzewa znajdują się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, terenie rezerwatu albo rosną w pasie drogowym drogi publicznej.
To jednak nie wszystko. Uzyskanie pozwolenia na wycinkę drzew dotyczy również osób fizycznych planujących usunięcie drzew, których obwód mierzony na wysokości 5 cm od ziemi przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić gatunek drzewa oraz zmierzyć obwód jego pnia – dzięki temu dowiesz się, czy uzyskanie pozwolenia będzie w Twoim przypadku niezbędne.
Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa?
Pozwolenie na usunięcie drzewa wymaga złożenia wniosku w urzędzie miasta, gminy lub powiatu, a w wyjątkowych sytuacjach u wojewódzkiego konserwatora zabytków (jeśli działka jest wpisana do rejestru zabytków).
Jak uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa? Wystarczy kilka kroków!
- Wypełnij wniosek o pozwolenie na wycinkę – powinien on zawierać m.in. Twoje dane, oznaczenie miejsca, przyczyny i terminu wycinki, gatunek usuwanego drzewa, a także rysunek albo mapę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości. Pamiętaj o załączeniu dokumentów, takich jak oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością.
- Złóż wniosek do odpowiedniego urzędu albo za pomocą platformy ePUAP (potrzebujesz profilu zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego).
- Zaczekaj na wizytę urzędnika, który przeprowadzi oględziny drzewa i na tej podstawie wyda decyzję.
- Decyzję otrzymasz do 30 dni – może być ona pozytywna albo odmowna. W przypadku skomplikowanych spraw termin ten może zostać wydłużony nawet do 60 dni.
Jeżeli uzyskasz pozwolenie na wycinkę drzew, możesz usunąć je w określonym terminie. Pamiętaj tylko, by nie przeprowadzać prac samodzielnie – aby usunąć drzewo, potrzeba odpowiedniego sprzętu oraz doświadczenia. W przeciwnym razie proces wycinki może zakończyć się niepowodzeniem albo stanowić zagrożenie dla osób czy budynków znajdujących się w pobliżu.
Jeżeli chcesz, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, zgłoś się do specjalistów, np. lasogrod24.pl. Zapewnią Ci oni kompleksowe wsparcie i usuną drzewo – bez względu na jego gatunek czy gabaryty.