Lampy czy dzieła sztuki?
No właśnie na to pytanie spróbuję odpowiedzieć. Czy lampy to tylko trywialne oświetlenie pomieszczeń, czy też stały się już sztuką samą w sobie? Jednym z elementów decydujących o charakterze mieszkania są lampy. Nie chodzi mi tylko o lampy wiszące, które w każdym szanującym się mieszkaniu z pewnością zastaniecie.
Modne są obecnie przeróżne wystroje wnętrz. Wnętrza zresztą też teraz są różne w zależności w pierwszej kolejności od zasobności portfela właściciela takiego lokum, ale też od upodobań i charakteru posiadacza takiej przestrzeni. I tak na przykład inaczej urządzane są duże, przestronne domy, inaczej duże rodzinne mieszkania, a jeszcze inaczej niewielkie lofty w centrach wielkich miast, z reguły zamieszkiwane przez singli. Dlatego ciągłym zainteresowaniem cieszyć się mogą standardowe lampy wiszące, ale amatorów z pewnością znajdą też designerskie lamy (szczególnie w loftach, czy małych mieszkaniach osób poszukujących swojej drugiej połowy, lub będących singlami).
Na brak powodzenia z pewnością nie mogą się też uskarżać lampy retro coraz bardziej modne i poszukiwane przez osoby zainteresowane niestandardowym wystrojem własnej przestrzeni domowej. W takich pomieszczeniach sprawdzają się właśnie lampy retro i do tego proste meble, z reguły w kilku mocnych kolorach, które nadają ton i charakter całemu wnętrzu.
W dawnych czasach wielkie pałace czy potężne domy magnatów urządzane były z wielkim przepychem, tak aby świadczyły o bogactwie swojego właściciela. Stąd też była moda na wystawne meble, najlepiej z epoki i od najlepszego fachowca w kraju czy za granicą oraz żyrandole, najlepiej z kryształu. Przykładem właśnie tak bogato urządzonego wnętrza jest pałac w Pszczynie.
Obecnie żyrandole takie mają zupełnie inne zastosowanie. Teraz bogato zdobione kryształowe żyrandole, a najczęściej jednak ich podróbki, kupowane na pchlich targach, cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem. Umieszczane są z reguły w ogromnych salonach, na korytarzach, a całkiem niedawno takie rozwiązanie zastosowane zostało w wysokiej klatce schodowej jednej z warszawskich kamienic. Uroda takiego rozwiązania jest mocno dyskusyjna, jednak jak wiemy o gustach się nie dyskutuje, więc każde rozwiązanie jest jak najbardziej dozwolone i na czasie.
Teraz parę słów o lampach designerskich, które również cieszą się dużym powodzeniem. Designerskie lampy cechuje zupełny brak ograniczeń w twórczości artysty.
Mogą być zupełnie proste, bez żadnych ozdóbek, dodatków czy wydziwiań. Mogą jednak też być zupełnie zadziwiające i osiągnięty przez projektanta efekt może być całkowicie nieoczekiwany i z pewnością niespodziewany. Designerskie lampy to swoiste dzieła sztuki, którymi też interesują się kolekcjonerzy. Osiągają one przez to bardzo wysokie, wręcz niebotyczne ceny, które jednak nie odstraszają potencjalnych nabywców. Pojawił się specjalny rynek na tego typu produkty, który rządzi się swoimi prawami. Pewne jest jednak, że i w tej dziedzinie pojawiają się fantastyczni projektanci, których nazwiska stały się marką samą w sobie.