Mechaniczna wentylacja garażu i domu – kiedy jest potrzebna?
Wentylacja garażu i domu bardzo często jest bagatelizowanym tematem. Jednak instalacja wentylacyjna to nie przelewki. To ona zaopatruje domy w całej Polsce w świeże powietrze. Dlatego tak ważne jest, by była skuteczna – niezależnie od typu instalacji. W naszym kraju dominuje stary, tradycyjny sposób wentylowania – grawitacyjne instalacje. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że nowe budownictwo przyniosło ze sobą nowe standardy. Dlatego w nowych budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych montuje się systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, które są zintegrowane bardzo często z pompami ciepła czy kolektorami słonecznymi. Jest to o tyle ważne, że największe straty ciepła w dobrze zaizolowanych budynkach występują właśnie poprzez wentylację. Kiedy więc potrzebujemy zautomatyzowanych systemów wentylacyjnych w domu? Jak bezpiecznie wentylować garaż i inne pomieszczenia pomocnicze?
Różne rodzaje wentylacji
Wśród systemów wentylacyjnych wyróżniamy: wentylację grawitacyjną (naturalną), mechaniczną i systemy hybrydowe łączące ze sobą oba typy. Wentylacja tradycyjna polega na wentylowaniu pomieszczeń poprzez wykorzystania faktu, że ciepłe powietrze unosi się ku górze. W ten sposób kominy wentylacyjne o odpowiednim przekroju są w stanie odprowadzić zużyte powietrze i zaopatrzyć nas w świeże. Na papierze to wygląda cudownie, jednak tak wentylacja działa sprawnie tylko przy dużych różnicach między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną. W miesiącach letnich domy często są bardzo źle wentylowane, co pokazuje także zwiększona wilgotność powietrza. Nie są to zdrowe warunki do życia.
Instalacja hybrydowa
Instalacje hybrydowe oprócz kominów i przewodów wentylacyjnych są wspierane przez nawiewniki i nasadą dachową. Nie jest to w pełni automatyczny i mechaniczny system, ale na pewno dużo lepiej radzi sobie z wentylowaniem pomieszczeń niż wentylacja grawitacyjna. Jest to idealna opcja dla wszystkich, którzy co dopiero dokonali termoizolacji budynku i chcą minimalizować straty na wentylacji. Jeśli chodzi o sam garaż, to w wypadku budynku wolnostojącego, to sprawdzą się odpowiednio umieszczone kratki wentylacyjne. Garaż wbudowany w dom wymaga osobnego systemu wentylacji – po to żeby spaliny nie były odczuwalne w części mieszkalnej.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
Wentylacja mechaniczna dzieli się na właściwie trzy podrodzaje – może być nawiewna, wywiewna lub nawiewno-wywiewna. Nawiewna nawiewa świeże powietrze, wywiewna pozbywa się zużyte powietrze, a nawiewno-wywiewna wykonuje obie czynności jednocześnie. Wentylacja mechaniczna jest sterowana przez komputer, a czujniki zamontowane w domu cały czas kontrolują jakość powietrza w domu. To sprawia, że jest to najbardziej skuteczny typ instalacji. Co więcej, montując rekuperator odzyskujemy powietrze z wyrzucanego powietrza (minimalizujemy straty ciepła). Dzięki temu, mimo dużych nakładów inwestycyjnych, bardzo szybko odczujemy zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Gdy rekuperacja będzie działać wespół z pompą ciepła dom może stać się samowystarczalny. Co więcej pompa w chłodne miesiące będzie dawać ciepło, a w letnie miesiące przyjemny chłód. Nie będzie wymagana dodatkowa klimatyzacja!