Powłoki walców i wałków- czy faktycznie mają aż tak…
Wałki lub też walce mogą się wydawać niepozornymi elementami maszyn, jednakże w praktyce pełnią bardzo ważną rolę. Dlatego też tak dużo mówi się o konieczności regularnego kontrolowania ich stanu technicznego- powłoki mogą bowiem z czasem ulegać zużyciu. Na szczęście, walec lub wałek jest elementem, który poddawany jest regeneracji w efekcie której, może działać tak, jakby był całkiem nowy. Regeneracja polega na dokładnym usunięciu starej powłoki i oczyszczeniu wałka z zachowaniem szczególnej ostrożności, jeśli chodzi o sam jego rdzeń. Następnym etapem jest natomiast powlekanie powierzchni walca całkiem nową powłoką, która będzie mogła w praktyce pełnić określone funkcje.
Jakie rodzaje powłok są stosowane?
Jednymi z najpopularniejszych mieszanek są te, które wykonuje się z gumy syntetycznej, naturalnej lub silikonowej. Alternatywę stanowią mieszanki poliuretanowe o wysokiej wytrzymałości. Zarówno jeden jak i drugi rodzaj powłoki może posiadać wybraną, pożądaną przez nas twardość do wyboru z odpowiedniego zakresu. Obie powłoki mogą też posiadać swoje specyficzne właściwości. Mogą więc posiadać zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne lub obciążenia. Mogą też mieć właściwości antystatyczne lub przewodzące. Mogą posiadać ulepszone właściwości uwalniające lub być mieszankami dedykowanymi do kontaktu z żywnością.
Kolejnym rodzajem mieszanki są rozwiązania kompozytowe, które zdecydowanie najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle papierniczym, ale też bywają stosowane w innych gałęziach przemysłu. Specjalną powłokę stanowi ta oparta o węgliki wolframu oraz chromu, czyli powłoki metaliczne, które nakłada się poprzez zastosowanie specjalnej technologii natryskiwania.
Co dzieje się z walcem po nałożeniu powłoki?
Kiedy już wybrany został rodzaj mieszanki- może to być także identyczna mieszanka do tej, która wcześniej została zastosowana- trzeba jeszcze przeprowadzić odpowiednie szlifowanie wałków, aby upewnić się, że posiadają one odpowiednią wielkość, pożądaną gładkość i kształt. Dzięki procesowi szlifowania wałek może doskonale pasować do maszyny oraz do swojego przeznaczenia, co pozwala na jego efektywną pracę. Etap ten jest konieczny, gdyż nieodpowiedni kształt wałka mógłby powodować jego szybszą eksploatację oraz mniej wydajną, wolniejszą pracę. Pozostaje nam więc wybrać firmę, która przeprowadzi przegląd posiadanych przez nas maszyn, a także będzie w stanie ocenić, który element wymaga naprawy. Takie przeglądy powinny być regularnie planowane w czasie, co jest dla firmy najkorzystniejszą opcją.
https://www.hannecard.pl/pl/produkty-i-uslugi/przeglady-i-naprawa-walcow/