Przyłączenie budynku do sieci wodno-kanalizacyjnej
Możliwość korzystania z wodociągu oraz z utylizacji ścieków poprzez system kanalizacyjny z pewnością daje ogromny komfort w każdym budynku mieszkalnym i jest już dzisiaj niemalże standardem. Jednakże, warto wiedzieć o tym, że aby dany budynek mógł korzystać z dostępu do obu tych sieci, to jego właściciel musi pokryć wszystkie koszty związane z jego przyłączeniem. Kwestie te reguluje ustawa o zaopatrzeniu w wodę, a także o zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Trzeba się więc liczyć z tym, że trzeba będzie zapłacić zarówno za przyłącze jak i za studzienkę wodomierzową wraz z samym wodomierzem.
Jak ma wyglądać przyłącze? Wszystko to powinno znaleźć się w projekcie
Wszystko tak naprawdę zaczyna się od wykonania odpowiedniego planu. Takim planem oraz całą dokumentację musi się zająć osoba, która będzie miała odpowiednie kwalifikacje, ale też która będzie posiadała odpowiednie uprawnienia do tego, aby taki projekt przyłącza wodociągowego. Dopiero po zatwierdzeniu dokumentacji mogą ruszyć jakiekolwiek prace w terenie. Właściciel budynku, do którego ma zostać poprowadzone przyłącze może na własną rękę znaleźć osobę, która wykona projekt przyłącza kanalizacyjnego http://terlan.pl/oferta/budowa-sieci-i-przylaczy-wod-kan/, a następnie wykonawcę, który wcieli w projekt w życie. Najczęściej jednak można skorzystać z usług firm, jakie zatrudnia sama gmina lub też spółka wodno- kanalizacyjna. Wśród koniecznych opłat już na samym starcie znajdziemy te, które wiążą się z wydaniem warunków przyłączenia. Projekt- który także musi opłacić właściciel posesji- ma zawierać wszelkie uzgodnienia, projekty przyłączy naniesione na mapę terenu, pomiary geodezyjne, a także informacje o odbiorze przyłącza oraz wszelkich próbach technicznych jego funkcjonowania. Ceny mogą być różne w zależności od tego, w jakiej gminie takie przyłącze będzie wykonywane, a także w jakim terenie będą miały zostać przeprowadzone prace, a dodatkowo trzeba także wziąć pod uwagę długość takiego przyłącza.
A jakie koszty pokryje gmina?
Zazwyczaj to po stronie samej gminy pozostaje pokrycie kosztów zakupu wszelkich urządzeń, jakie są potrzebne zarówno przy budowie przyłącza wodociągowego jak i kanalizacyjnego. Gmina powinna także pokryć koszt wodomierza głównego, a nawet nie tylko samego jego zakupu, co także jego instalacji i późniejszego utrzymania. Zazwyczaj po stronie gminy znajdują się także wszelkie koszty związane z realizacją danego planu zagospodarowania przestrzennego. Jak więc widać, budowa takiego przyłącza może być kosztowna i stanowi dla gospodarstwa pewną inwestycję.