Wyroby metalowe – jakie pręty stalowe wybrać?
Pręty stalowe to wyroby stalowe, które najczęściej stanowią półprodukt wykorzystywany do dalszej produkcji różnych elementów konstrukcyjnych. Na rynku można spotkać się z różnego rodzaju wyrobami stalowymi, jednak najczęściej wybieranymi rodzajami są pręty ciągnione oraz pręty walcowane. Pręty stalowe są niezastąpione podczas różnego rodzaju prac budowlanych. Pręty stalowe mają wiele form zastosowania, dlatego przed dokonaniem zakupu tego typu wyrobów metalowych, warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.
Sposoby obróbki plastycznej stali – jak powstają pręty ciągnione i walcowane?
Pręty stalowe powstają na skutek różnych metod obróbki plastycznej, która polega na wykorzystaniu działania siły na wybrany materiał, co pozwala na zwiększenie granicy plastyczności metalu i trwałe odkształcenie stali bez pozbawienia jej spójności metalu. Podczas obróbki plastycznej pojawia się zjawisko, które nazywa się płynięciem plastycznym metalu. Polega ono na przemieszczeniu poszczególnych warstw atomów, które odpowiadają za budowę krystalicznej formy metalu. Podczas obróbki plastycznej nie dochodzi do przekroczenia stopnia wytrzymałości metalu, co wpływa na wzmocnienie stali wykorzystanej do produkcji wyrobów stalowych. Szczególnie ważne podczas produkcji prętów stalowych są metody walcowania oraz ciągnienia, które obecnie są najchętniej wykorzystywane na halach produkcyjnych. Jak powstają więc pręty ciągnione i pręty walcowane?
Pręty ciągnione – podstawowe informacje
Pręty ciągnione powstają podczas procesu ciągnienia, który polega na przeciąganiu wybranego materiału (np. stal nierdzewna) przez otwory ciągadła. Proces ten sprawia, że powstałe pręty charakteryzują się jednakową średnicą na całej długości. Materiał, z którego wykonane jest ciągadło czyli kluczowy element potrzebny do przeprowadzenia całego procesu, dopasowane jest do rodzaju stali, która ma być poddana obróbce. Najczęściej można spotkać się z ciągadłem wykonanym z węglika spiekanego, stali lub diamentu polikrystalicznego. Wykorzystanie ciągarek do procesu obróbki wyrobów stalowych, pozwala również na stworzenie prętów o różnych kształtach przekroju jak np. pręty ciągnione okrągłe, owalne czy sześciokątne. Pręty ciągnione charakteryzują się zdecydowanie większą wytrzymałością oraz trwałością materiału oraz niezwykłą sztywnością, która jest wielkim atutem dla wielu klientów. Druty ciągnione wykorzystywane są m.in. do budowy wsporników, ram, kratownic, barierek, stelaży czy elementów ogrodzenia.
Pręty walcowane – podstawowe informacje
Pręty walcowane, powstają na skutek formy obróbki plastycznej stali, która nazwana została technologią walcowania. Walcowanie polega na uzyskaniu oczekiwanego kształtu pręta poprzez wciąż obracające się walce, które charakteryzują się bardzo twardą powierzchnią. Procesowi towarzyszy również podwyższona temperatura, która ułatwia obróbkę stali wykorzystanej do stworzenia pręta stalowego. Walcowanie może być traktowane jako wstęp, który przygotowuje stal do dalszej obróbki plastycznej.
Pełną ofertę znajdziecie na https://www.dumat.pl/drut-ciagniony-okragly